Kína - a kripto-birodalom, 2018. január
A kínai birodalom sok arcáról ismert, a császárság idejéből fennmaradt templomokról, a Mao-korabeli kommunista épületekről vagy a legújabb kori kapitalizmus felhőkarcolóiról.
Mindezek mellett ma a kripto-világ birodalma is, hiszen itt találhatóak a legnagyobb hardware-gyártók, s a legtöbb bányász szerverpark is Kínában van. Ráadásul sok kripto-tőzsde is működik az országban, hiszen nagyon népes tábor követi a digitális pénzek világát.
A Himalája hegyoldalainak hűvös időjárása nemcsak a gyönyörű tájnak és a növényzetnek kedvez, hanem megfelelő adottságokat biztosít szerverparkok üzemeltetéséhez is. Mindezek mellett mind a napsütés, mind pedig a hegyek közt megbúvó folyók kíváló alkalmat biztosítanak a költséghatékony áramellátáshoz, illetve a szerverparkok hűtéséhez. Ráadásul mivel aki nagy mennyiségben vesz bányászgépeket, annak azok szállítása (szállítási költségek, vámok, adók stb.) is fontos kérdés, kézenfekvő, hogy a nagy kínai gyártók gépeit minél optimálisabb költségek mellett fogják mielőbb termelőre. Így sok nagy bányászcég nem szállítja el a gépeket, hanem Kínán belül keres optimális helyet a szerverfarm üzemeltetésére.
Mi egy szinte egész napos utazás után érkeztünk meg Pekingen keresztül Chengdu városába, amely Sichuan tartományban, a fővárostól délre, a Himalája lábánál helyezkedik el. Tipikus kínai nagy város, sok autó, még több ember, szmog, nagy épületek. A város leginkább konyhaművészetéről ismert. Innen körülbelül öt óra autózással jutottunk el a szerverparkba, mely eleinte autópályát jelentett, majd sima autóútat, ezt követően falusi utakon, majd földes utakon keresztül értünk el célunkig. A táj gyönyörű, nagy teatermő-területeken és bambuszerdőkön keresztül utaztunk. Maga a bányászpark egy olyan területen helyezkedik el, ahol ember nem gondolná, hogy számítógépeket talál, hiszen a szomszédban csak kecskék legelnek, s favágók dolgoznak.
A létesítményt nagy kerítés védi, melyen belül három nagy csarnokban “pörögnek a processzorok”. A csarnokokon belül 12 szintes óriási polcrendszerek helyezkednek el, melyeken megállás nélkül dolgoznak az összességében eurómilliókat érő szervergépek. A csarnok tetején hatalmas ventillátorok biztosítotják a szellőztetést, melyek mellett a hangárok oldalán vízhűtéses panelek segítik a hűtést, melyek a völgyben fekvő folyóból kapják az utánpótlást. A szerverparkban hatalmas zaj volt a gépek zúgása és a szellőztetőrendszer működése miatt. Sokat márcsak emiatt sem érdemes ilyen teremben tartózkodni, nem beszélve a nagy elektroszmogról, ami a gépeknek köszönhető.
Kínai látogatásunk során óriási élménnyel lettünk gazdagabbak! Amikor az ember saját személvel lát egy ilyen parkot belülről, saját fülével hallja a gépek teljesítményét, s személyesen átéli azt, hogy milyen több százmillió forintos berendezések között járkálni, akkor mindez igencsak meghatározó tapasztalatként raktározódik el. Eddig is nagy hittel tekintettünk a kriptovaluták világára, mint a jövő egyik meghatározó irányára, amit ez a látogatás - a korábbihoz hasonlóan - nagyon megerősített! Ajánljuk mindenkinek, hogy aki teheti, egyszer látogasson el egy ilyen “pénzgyárba”!
Ha szeretne többet tudni a bányásztársaságokról vagy csak érdekli a bitcoin, mint befektetés, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot! Szakértőink várják érdeklődését!